تحقیق و مقالات دانشجویی

جدیدترین تحقیق و پروژه های دانشجویی به صورت فایل ورد و قابل ویرایش


مقاله هرمنوتیک از دیدگاه هانس گئورگ گادامر
مقاله ویژگی‌های علم مدرن؛ با تأکید بر علوم انسانی
مقاله واقعیت رسانه و توده در حاد واقعیت بودریار
مقاله نگاهی به تحول آرای پیتر برگر درباره سکولاریسم
مقاله نگاهی انتقادی بر رویکرد پدیدارشناسانه پیتر برگر درباره دین و نظم اجتماعی
مقاله مناسبات تشیع و تصوف در آناتولى و تأثیر آن بر همگرایى صفویان و ترکمانان این منطقه
مقاله جایگاه عقل در فلسفه سیاسی تشیع و نقش آن در نظام سیاسی
مقاله تعامل روحانیت و دولت اسلامی

مقاله تحلیل وظایف اقتصادی دولت جهت تحقق عدالت اقتصادی در الگوی ایده آل اقتصاد اسلامی
مقاله تحلیل مفهوم، مفاد و ماهیت توجیهی الزام سیاسی
مقاله پیشرفت و وظایف دولت دینی
مقاله بررسی جامع مفهوم عدالت از دیدگاه اسلام
مقاله اهداف و وظایف حکومت دینی
مقاله الزام سیاسی در فلسفه سیاسی ابن‌سینا
مقاله آسیب‌شناسی گفتمان عدالت‌ در دولت دینی
تحقیق هوش معنوی و بهزیستی فاعلی
تحقیق مقایسه اثربخشی گروه درمانی یک‌پارچه توحیدی و ‌شناختی رفتاری در کاهش فشار روانی همسران جانبازان اختلال استرس پس از ضربه
تحقیق روش های نوین در تدریس ادبیات فارسی
تجربیات مدون آموزشی نقش معلمان و مدرسه در پرورش خلاقیت و نوآوری در دانش آموزان
پژوهشى درباره نام، سن و کیفیّت شهادت طفل شیرخوار امام حسین(علیه السلام)


نظرات() 

چهارشنبه 28 مهر 1395

مقاله اعتیاد

نویسنده: نگار موسوی   

مقاله اعتیاد  شامل 32صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد   اعتیادمی باشد و دارای منابع معتبر می باشد

پیشگفتار :

اعتیاد به هر ماده مخدر باعث نابودی شخص می شود ، مگر آن که تحت درمان قرار گیرد ، اعتیاد علاوه بر نابود کردن فرد باعث نابودی سلامت جامعه می شود پس همگی باید با این معضل بزرگ مبارزه کنیم .

سازمانهای مختلف کشور با تأسیس مراکز درمان یا سمینارهای مختلف در این راه قدم برداشته اند .

پس وظیفة تک تک ما انسانها در این راه ، مبارزه با مواد مخدر است .

مقدمه : غم انگیزترین تراژدی انسان معاصر ، اعتیاد به مواد مخدر و متأسفانه جوانان عصر حاضر برای فرار از ناملایمات اجتماعی و فاصله طبقاتی و زندگی ماشینی به مواد مخدر پناه برده اند . معمولاً گروهی که در برابر این پدیده خطرناک بیش از سایر گروهها آسیب پذیر است همانا گروه جوانان یک جامعه می باشد . اعتیاد و اشاعه مواد مخدر یکی از قدیمی ترین و کارسازترین شیوه های استعمارگران و دشمنان بشریت می باشد . اصولاً اعتیاد یک بیماری مزمن است و چون نفس اعتیاد امری خطا و ناپسند می باشد پس هر معتادی مجرم هم هست و بدین مناسبت اکثریت معتادین به انواع مواد مخدر و الکلها دارای سوابقی از نظر جرم شناسی و بزهکاری از قبیل دزدی ، قاچاق مواد مخدر و کالا ، مفاسد جنسی و اخلاقی ، قتل ، خودکشی تصادفات و اعمال خشونت آمیز می باشد .

و اما جوانان … در دوران بلوغ که جوانان دچار مشکلات و بحرانهایی می گردند وظیفه بزرگترها ایجاب می کند که بطور منطقی و صحیح با جوانان و مشکلاتشان روبرو گردند ولی متأسفانه عموماً بزرگترها از جمله والدین و مربیان یا اطلاع و آگاهی کمی از تغییرات و تحولات روحی دوران بلوغ دارند و یا دوران جوانی خود را با تمام بحرانها و مشکلات خاصش فراموش کرده اند ، لذا به جای برخورد منطقی و اصولی با مشکل جوان او را هدف انتقادها و ملامت خود قرار می دهند و نمی توانند آنچنان که باید و شاید جوان را برای گذراندن بی خطر این دوره کمک و یاری نمایند.

جوان در برابر مشکلات زندگی و یا ناراحتی های ناشی از دوران بحرانی بلوغ و احیاناً کمبود محبت و عدم درک از طرف بزرگتران از خانواده و اجتماع فراری شده و بدنبال یک راه حل یا ماده معجزه گر می افتد که در این میان ماده مخدر را می یابد ابتدا سیگار … سپس سیگار همراه حشیش … و بالاخره تریاک و هرویین و … ماده مخدر به موادی از جمله تریاک ، حشیش ، هرویین ، ال اس دی و کلیه موادی که ایجاد وابستگی می نماید گفته می شود .

معتاد به کسی گفته می شود که به یک یا چند نوع از مواد مخدر ، حشیش ، مرفین ، هرویین و ال اس دی وابستگی دارویی و روانی داشته باشد و بطور روزمره از یک یا چند مورد از آن استفاده نماید .

و اعتیاد به عمل استفاده و وابستگی به مواد مخدر می گویند .

عادت به مواد مخدر در حقیقت با تاریخ بشر آغاز می شود و از هزاران سال پیش در کشورهای مختلف جهان و نزد قبایل گوناگون انواع مواد مخدر چه به صورت گیاهی و چه خالص شده استفاده می کردند و از مواد مخدری همانند ترکیبات توتون و تنباکو در مراسم و آیین های مذهبی و برای تسکین آلام و شفا دهنده دردها و مسایل روانی و جسمانی خود استفاده می نمودند . ( اداره بهزیستی شهرستان شوش دانیال ۱۳۸۳ )

حجم قابل توجهی از مشکلات گریبانگیر فرد معتاد و خانواده وی می باشد که در پرتو یک مددکاری و توانبخشی تخصصی و پیگیری مؤثر می توانیم شاهر مقصود را در آغوش کشیم و معتادی را که با زحمت ترک داده ایم سالم و پاک ببینیم . ( سراج خرمی ۱۳۸۲ )

تاریخچه : فصل اول

هنگامی که کریستف کلمب برای اولین بار در سال ۱۴۹۲ میلادی از اقیانوس اطلس عبور کرد و وارد قارة امریکا شد با بومیانی برخورد کرد که شیفتة استعمال دخانیات بودند و نوعی برگ خشک و تلخ مزه می جویدند که در قارة اروپا ناشناخته بود این برگ خشک چیزی جز تنباکو نبود .

کم کم تنباکو راه خود را به سوی قاره اروپا باز کرد و در تمام کشورها از محبوبیت خاصی برخوردار شد.در سال ۱۵۴۸ پرتغالی ها به کشت و کار تنباکو مشغول شدندو در سال ۱۵۵۸ انفیه(تنباکوی آسیاب شده)در بازار لیسبون به معرض فروش گذاشته شد .

سفیر فرانسه در پرتغال مقداری تخم تنباکو برای ملکه در کشور فرانسه فرستاد و خاطرنشان کرد که پزشکان دربار شهر لیسبون از این گیاه برای معالجة زخم معده و سایر بیماریها استفاده می کنند و این شد که تنباکو پس از مدتی به یک داروی معجزه گر تبدیل شد .

استفاده از تنباکو به سرعت رشد صعودی پیدا کرد ، طوری که در اوایل قرن نوزدهم جویدن تنباکو به طوری متداول و مرسوم شد که از ۳۴۸ کارخانه تنباکو ۳۳۵ کارخانه مخصوص عمل آوری برگ تنباکو برای جویدن بود و فقط ۶ کارخانه در راستای تولید انفیه برای استفاده در چین فعالیت می کرد .

سیگار هم در مدت کوتاهی به شهرت رسید . اولین سیگارها را بر دهان بومی مکزیکی و سرخ پوستان امریکای مرکزی با استفاده از نی های توخالی ساخته و مورد مصرف قرار دادند . در اواسط قرن نوزدهم مغازه های تنباکو فروشی نیویورک شروع به عرضه اولین سیگارهای دست باز کرد .

در سال ۱۸۸۰ « جیمز ای بونساک » ۲۱ ساله پروانة ساخت و بهره برداری انحصاری یک ماشین سیگارسازی را دریافت کرد . دستگاه او قادر بود دقیقه ای ۲۰۰ نخ سیگار تولید کند .

جهت دانلود متن کامل مقاله  اعتیاد کلیک نمایید

نظرات() 

تحقیق بررسی علل گرایش جوانان به مواد مخدر  شامل 91صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد بررسی علل گرایش جوانان به مواد مخدر می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

چکیده:

سابقه و هدف: هدف از این مطالعه بررسی عوامل مؤثر در گرایش جوانان به اعتیاد به مواد مخدر است.

روش بررسی: این پژوهش حاصل یک مطالعه تطبیقی وکتابخانه ای در زمینه عوامل مؤثر بر گرایش جوانان به مواد مخدر بوده است.

یافته ها: به منظور دستیابی به اطلاعات آماری، از داده های ثبتی کشور کانادا، ژاپن و سنگاپور جهت توصیف وضعیت جرم و کشف بهره گرفته شده است این اطلاعات از گزارش پژوهشی بررسی وضعیت کشف جرم پلیس آگاهی ایران و مقایسه آن با کشورهای کانادا، ژاپن و سنگاپور به طور مفصل ارائه شده است.

نتیجه گیری: در کشور فرانسه ۸۰ درصد مصرف کنندگان هروئین در گروه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال بوده اند. ارتباط اعتیاد با سایر آسیب ها و انحرافات اجتماعی و اتلاف هزینه های سنگین، بحران این پدیده را بیش از پیش گوشزد می کند. در بعضی کشورها هزینه مصرف مواد مخدر با بودجه کل آموزش و پرورش آن کشور برابری می نماید . حجم مبادله ی کارتل ها ی جهانی مواد مخدر سالانه به ۱٫۵ تریلیون دلار بالغ می شود، و در آمد حاصل از تجارت غیر قانونی آن، از صادرات نفت بیشتر شده و تنها از درآمد حاصل از صادرات اسلحه در جهان کمتر است. در سال های اخیر زنان بین ۲ تا ۶ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی اعتیاد را تشکیل می دادند. در هر دو سال۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ که آمار تفکیکی زنان موجود است، بیشترین میزان از سه استان کرمان، تهران و خراسان بوده اند، به گونه ای که بیش از۵۰ درصد از کلیه ی زنان مراجعه کننده به مراکز درمانی سراسر کشور از این استان ها بوده اند.

واژگان کلیدی: اعتیاد، مواد مخدر، جوانان

مقدمه

بشر هزاران سال از مواد مخدر همچون وسیله ای برای فراموشی و رهایی از غم و اندوه استفاده کرده است. از قدیمی ترین ایام تاریخ، انسان به مصرف موادی تمایل داشته است که حالت روانی و هوشیاری اعتیاد را تغییر دهد. در نقاشی هایی که بر روی سنگ حک شده طرح هایی از گل های  بوته شقایق و خشخاش دیده شده است. قدیمی ترین این آثار مربوط به ۴ هزار سال پیش و در نواحی روم و مصر باستان بوده است. بقراط از شیره ی خشخاش، همچون داروی خواب آور و مسکن درد، سخن گفته است. افلاطون در جهت استفاده ی طبی از مواد مخدر و به منظور کاستن از درد بیماران خود، مطالعاتی داشته است.کشور هندوستان، بعد از مصر باستان، قدیمی ترین سرزمینی است که در آن مصرف مواد مخدر رواج داشته است و عده ای بر این باورند که زادگاه اصلی افیون، هندوستان بوده و هندوان از ادوار کهن با افیون آشنا بوده اند. ۲۰۰سال قبل، در محافل ادبی فرانسه، حشیش مورد توجه بوده است. الکساندر دوما و همچنین بودلر در آثار خود به تأثیرات حشیش اشاره کرده اند. معرفی تریاک به انگلستان، که با تجارت تریاک چینی همزمان بود، موجب سوء استفاده های وسیع از آن در قرن ۱۹ شد(احمد وند،۱۳۸۳: ۱۵)

اعتیاد به مواد مخدر پدیده ای جدید و خاص زندگی مدرن است. چرا که مصرف مواد مخدر اگرهم در گذشته وجود داشت، به عنوان اعتیاد و یا انحراف شناخته نمی شد. اما با گسترش فرهنگ مدرن، ارزش ها و هنجارهای مدرن رواج یافته وکنش ها و رفتارهای چون اعتیاد به مواد مخدر متعارض با هنجارها تلقی شده و علم جامعه شناسی نیز وظیفه ی شناخت و تأثیرات هنجارها را دارد، انحرافات اجتماعی را مورد کاوش و پژوهش قرارداده و به تبیین علل و عوامل پیامدهای انحرافات می پردازد(عفتی،۱۳۷۹ : ۲۲-۲۷). در این تحقیق بر آنیم تا علل گرایش جوانان به استفاده از مواد مخدر را مورد بررسی و تحلیل قراردهیم و به امید آن که علل را شناسایی و اعتیاد را برای همیشه از کشورمان ریشه کن کنیم.

سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر عبارت است از دل مشغولی با مواد روان گردان (دارو، الکل، غذا) به طوری که فرد قادر به کنترل خود نباشد و تکانشی برای ادامه آن ها ، علی رغم عواقب مضر فردی و اجتماعی، وجود داشته باشد.

علایم شایع به ماده مورد سوء مصرف بستگی دارد. بیشتر آن ها این علایم را ایجاد  می کنند.(سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر ، ۱۳۸۶)

  · خلق مطبوع گذرا

آسودگی از اضطراب

 ·احساس کاذب اعتماد به نفس

 ·توهمات بینایی و شنوایی

جهت دانلود متن کامل مقاله بررسی علل گرایش جوانان به مواد مخدر کلیک نمایید

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic